Edu: Virtuálne vzdelávacie prostredie

AKIS

Aktivity 2024

  4. zasadnutie Expertnej skupiny pre Doménu 5 Zdravé potraviny a životné prostredie

11.04.2024 - 4. zasadnutie Expertnej skupiny pre Doménu 5 Zdravé potraviny a životné prostredie 

Cieľom domény „Zdravé potraviny a životné prostredie“ je vytvoriť na Slovensku dlhodobo udržateľné a odolné produkčné systémy využívania krajiny, ktoré poskytujú zdroje a služby pre spoločnosť a životné prostredie. 

4. zasadnutie expertnej skupiny bolo zamerané na poskytnutie informácie k Predbežného plánu financovania podpory financovania výskumu, vývoja a inovácií, ktorý má za cieľ zabezpečiť predvídateľné plánovanie výziev a grantových schém, ako aj využitie finančných prostriedkov zo všetkých zdrojov, aby sa záujemcovia mohli pripraviť na jednotlivé výzvy. Predbežný plán je vytváraný v spolupráci s poskytovateľmi finančných prostriedkov tak, aby boli umožnené synergické efekty a komplementárnosť podpory. 

Predbežný plán má prispievať k predvídateľnosti podpory, k vyššiemu záujmu výskumníkov a firiem o účasť vo výzvach, a teda aj k zlepšeniu kvality podporených projektov. Financovanie jednotlivých výziev je v súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií 2030, príslušnou analýzou vplyvov na rozpočet verejnej správy a schváleným rozpočtom verejnej správy na roky 2024 – 2026. 

V rámci predbežného plánu sa pri zohľadnení cieľov Národnej stratégie zoskupujú jednotlivé výzvy do týchto oblastí podpory: 

  • rozvoj ľudských zdrojov vo výskume a vývoji a podpora talentu,  
  • rozvoj výskumnej infraštruktúry,  
  • podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do Horizont Európa,  
  • podpora medzisektorovej spolupráce,  
  • podpora excelentného výskumu,  
  • podpora aplikovaného výskumu a inovácií, 
  • koordinačné a podporné aktivity. 

Predbežný plán schválila Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie 14. marca 2024.

Druhý bod zasadnutia sa venoval predstaveniu metodiky „Metodické usmernenie k posudzovaniu súladu výziev a projektov so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR 2021 – 2027 („SK RIS3 2021+“)“. V. Páleníková priblížila logiku Metodického usmernenia predovšetkým pre žiadateľov a hodnotiteľov, Metodika obsahuje 3 úrovne hodnotenia. J. Michal objasnil aktuálny stav implementácie RIS 3 pri procese vyhlasovania výziev, predstavil zoznam posudzovaných výziev zo strany VAIA v roku 2024 a poskytol informácie o aktualizácií RIS3. Ďalej predstavil víziu ďalšieho smerovania a poukázal na najvýznamnejšie zmeny v Súhrnnej správe a štruktúre Transformačnej mapy.

V. Páleníková informovala o vyhodnotení prieskumu členov pracovnej skupiny „KDE VIDÍME EKONOMICKÚ PRIDANÚ HODNOTU A INOVAČNÝ POTENCIÁL?“

V rámci príkladov dobrej praxe na európskej úrovni detailne odprezentovali mimoriadny úspech - v medzinárodnej konkurencii 116 projektov sa stali druhými v slovenskej histórii, ktorá získala grant v schéme Horizont Európa - Teaming for Excellence. Vďaka tomu buduje svoje centrum excelentnosti na úroveň iných špičkových európskych vedecko-výskumných centier, čím podporuje národné a regionálne inovácie a zároveň partnerstvá medzi podnikmi, verejnými subjektami a znalostnými inštitúciami. Synergia medzi priemyslom a lesníkmi nadchla viacerých prítomných a poznamenali, že takéto partnerstvá vznikajú aj vďaka dlhoročnej spolupráci.

Viac v správe z aktivity

Potrebujete poradiť?

Vzdelávanie a poradenstvo

+421 37 7910 231

Po–Pia 8:00 – 15:00

Web

+421 37 7910 292

Po–Pia 8:00 – 15:00

Služby

+421 37 7910 234

Po–Pia 8:00 – 15:00

Hotel

+421 37 7910 111

Po–Pia 7:00 – 20:00